U Napulju ovaj uskršnji kolač služe cele godine, a uz rum babu predstavlja obeležje ovog kraja. Ja sam probala više verzija i napravila nekoliko različitih, jer svaka familija na jugu Italije ima sopstveni recept.
Malo će vas iznenaditi sastojci i metod, ali ako se potrudite bićete nagrađeni divnim ukusom i različitim teksturama fila i testa. Pastijera ima najbolji ukus ako je sluzite dan nakon pripreme, a kad se malo izveštite u razvlačenju testa ova metoda pravljenja krostata, tartova i pita biće vam omiljena i relaksirajuća. Ječam možete kupiti u prodavnicama zdrave hrane.
Testo:
250 gr mekog brašna
125 gr putera
50 gr šećera
2 žumanca
Fil:
200 gr ječma
350 ml mleka
3 limuna, samo strugana kora
1 vanilin šećer
250 gr rikote ili švapskog sira
4 žumanca
3 kašike kandirane kore od limuna i narandže
Cimet, pola kašičice
2 belanca
1. Potopite ječam u hladnu vodu i pustie ga da stoji preko noći.
2. Za testo pomešajte sve sastojke, umesite i oblikujte u kuglu pa ostavite u frižideru najmanje 30 minuta.
3. Ocedite ječam od vode, dodajte mleko, 1 kašiku šećera i koru od limuna pa kuvajte na slaboj vatri dok ne postane nalik na sutlijaš. Ostavite da se ohladi.
4. Zagrejte rernu na 180 stepeni.
5. Pomešajte sir, žumanca, žito, kandiranu koru i cimet. Umutite belanca pa dodajte u fil.
6. Razvucite ¾ testa oklagijom tako što ćete testo staviti između 2 najlonske folije i obložite plitak okrugao pleh precnika 23cm tako što ćete skinuti gornju foliju, prevrnuti testo u pleh, pa odlepite drugu foliju. Tako rade profesionalci, a testo se lako zakrpi ako vam ponegde pukne.
Napunite pleh rikota filom. A ostatak testa istanjite, isecite na trake širine 1 cm i poređajte uzduž i popreko preko fila.
7. Pecite pastijeru 1 sat, a potom je pospite prah šećerom i tradicionalno služite iz pleha, kao Napolitanci.
Buon Appetito